- → Min. etäisyys (m) = pikselitiheys (mm)
- → Mukava alue = äänenkorkeus × 2 - × 3
- → Tämä on tärkein yksittäinen muuttuja
- → COB/MIP yli 400 luksin ympäristön valossa
- → SMD-hienovarainen valvottuihin sisätiloihin
- → COB-kontrasti: 8 000:1 vs. SMD 3 000:1
- → P1.2:ssa on 56 % enemmän LEDejä/m² kuin P1.5:ssä
- → P1.5:n päivittäminen → P1.2 = +30–50 % kaapin hinta
- → Jos kaksi sävelkorkeutta kelpaa, valitse karkeampi
Odota – kysy nämä kysymykset ensin
Kun asiakas kysyy "pitäisikö meidän valita P1.2 vai P1.5?", useimmat integraattorit vastaavat kysymykseen suoraan. Se on väärä ratkaisu.
Pikselitiheys on lähtö, ei syöte. Oikea lähtökohta on aina samat kolme kysymystä: Kuinka kaukana yleisö istuu ruudusta? Mitä sisältöä näytetään? Mikä on käytettävissä oleva budjetti suhteessa näytön pinta-alaan? Vastaa näihin kolmeen, niin pikselitiheys valitsee itsensä.
P1.2- ja P1.5-näyttöjen välinen keskustelu on todellinen, mutta sillä on merkitystä vasta, kun katselugeometria on selvitetty. Neljän metrin etäisyydeltä katsottuna P1.5-näyttö tarjoaa havaittavasti paremman resoluution kuin kahden metrin etäisyydeltä katsottuna P1.2-näyttö, koska kahden metrin etäisyydellä katsoja on kummankin katselukulman mukavimman vähimmäiskatseluetäisyyden sisällä. Sama logiikka pätee myös toiseen päähän: yli 10 metrin katseluetäisyydelle oikein määritetty P2.0- tai P2.5-LED-näyttö ylittää P1.5-näytön, joka on määritetty liian suureksi samaan tilaan ja siksi alibudjetoitu.
Tämän järjestyksen väärin ajaminen johtaa siihen, että projekteista tulee joko liian tarkkoja ja budjetoituja tai liian tarkkoja ja näkyvissä olevia pikselirakenteita, joista asiakas syyttää integraattoria.
Tämä opas käy läpi päätöksenteon oikeassa järjestyksessä: ensin etäisyys, sitten ratkaisu, kolmanneksi ympäristö ja viimeisenä budjetti.
Kaksi kaavaa. Käytä molempia.
Ensimmäinen on vähimmäisetäisyyden sääntö – nopea ja luotettava asiakaskeskusteluissa:
Pienin katseluetäisyys (m) = Pikseliväli (mm) × 1
P1.5 tarkoittaa vähintään 1.5 metriä. P2.5 tarkoittaa vähintään 2.5 metriä. Tällä etäisyydellä yksittäiset pikselit ovat teknisesti näkyvissä lähemmässä tarkastelussa, mutta kuva on hyväksyttävä useimmille sisältötyypeille.
Toinen on mukava katseluetäisyys – se, minkä ympärille itse asiassa suunnittelet:
Mukava katseluetäisyys (m) = Pikselitiheys (mm) × 2 - × 3
Käytä arvoa ×2 staattiselle, yksityiskohtapainotteiselle sisällölle – datakoontinäytöille, tekstipainotteisille esityksille ja ohjaamon valvonnalle. Käytä arvoa ×3 videolle, liikkuvalle grafiikalle ja yleiselle audiovisuaaliselle sisällölle, jossa pienet pikselirakenteet ovat vähemmän havaittavissa.
Nämä kaksi kaavaa yhdessä antavat sinulle vähimmäiskynnyksen ja tavoitealueen – mitä projektisuunnittelu vaatii.
Ympäristön valo mitataan lukseina. Näytön kirkkaus mitataan niteinä (cd/m²).
| Pixel Pitch | Min. etäisyys (×1) | Suositeltu alue (×2–×3) | Tyypillisiä käyttökohteita |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 0.9m | 1.8m - 2.7m | VP/XR-studiot, lähetys |
| P1.2 | 1.2m | 2.4m - 3.6m | Valvomohuoneet, neuvotteluhuoneet |
| P1.5 | 1.5m | 3.0m - 4.5m | Kokoustilat, aulat |
| P1.8 | 1.8m | 3.6m - 5.4m | Koulutustilat, näyttelytilat |
| P2.0 | 2.0m | 4.0m - 6.0m | Auditoriot, suuret aulat |
| P2.5 | 2.5m | 5.0m - 7.5m | Suuret auditoriot, atriumit |
Nämä luvut olettavat hallitun sisävalaistuksen. Voimakkaasti valaistuissa ympäristöissä – päivänvalossa valaistuissa aulatiloissa, vähittäismyyntitiloissa – havaittu terävyys laskee ja vähimmäisetäisyys siirtyy käytännössä lähemmäksi. Tätä vuorovaikutusta käsitellään osiossa 04.
Pikselitiheys vs. näytön koko vs. resoluutio
Pikselitiheys määrittää, kuinka monta pikseliä mahtuu tietylle näyttöalueelle. Kiinteällä näyttökoolla pikselitiheyden muuttaminen muuttaa natiiviresoluutiota – ja tällä on suoria vaikutuksia signaalilähteeseen, sisällöntuotantoon ja asiakkaiden odotuksiin.
Kaava:
Vaakasuuntaiset pikselit = Näytön leveys (mm) / Pikselitiheys (mm)
Pystysuuntaiset pikselit = Näytön korkeus (mm) / Pikseliväli (mm)
6 m × 3.375 m valkokankaalle (vakio 16:9)
| Pixel Pitch | Vaakasuora × Pystysuora | Alkuperäinen tarkkuus | Vastaava kuin |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 6667 × 3750 | ~25 megapikseliä | Reilusti yli 4K |
| P1.2 | 5000 × 2813 | ~14 megapikseliä | Yli 4K |
| P1.5 | 4000 × 2250 | ~9 megapikseliä | 4K-luokka |
| P1.8 | 3333 × 1875 | ~6 megapikseliä | 2K ja 4K välillä |
| P2.0 | 3000 × 1688 | ~5 megapikseliä | Hieman yli 2K |
| P2.5 | 2400 × 1350 | ~3.2 megapikseliä | Alle 2K |
Pienempään neuvotteluhuoneeseen — 4 m × 2.25 m (16:9)
| Pixel Pitch | Vaakasuora × Pystysuora | Alkuperäinen tarkkuus | Vastaava kuin |
|---|---|---|---|
| P1.2 | 3333 × 1875 | ~6 megapikseliä | 2K ja 4K välillä |
| P1.5 | 2667 × 1500 | ~4 megapikseliä | Lähes 4K |
| P1.8 | 2222 × 1250 | ~2.8 megapikseliä | Yli 2K |
| P2.0 | 2000 × 1125 | ~2.25 megapikseliä | Hieman yli 2K |
Ratkaiseva kysymys: mistä signaalilähteestä asiakas itse asiassa syöttää signaalia seinälle?
Useimmissa yritysten AV-asennuksissa ratkaisu on kannettava tietokone, mediasoitin tai videoneuvottelujärjestelmä – kaikki tuottavat parhaimmillaan 1080p- tai 4K-kuvaa. 6 × 3.375 metrin kokoisella P1.2-seinällä on noin 5000 × 2813 natiiviresoluutio, joka ylittää 4K:n. 4K-lähteen skaalaaminen tämän alueen täyttämiseksi toimii, mutta se tarkoittaa, että maksamaasi ylimääräistä pikselitiheyttä ei hyödynnetä täysimääräisesti.
Tämä ei ole argumentti P1.2:ta vastaan. Se on argumentti sen ymmärtämisen puolesta, mitä oikeasti ostat. Los Angelesin projekteissamme – COB Pro P1.2 -seinien koko 4 × 3 m – 6 × 2 m – pikselitiheyspäätöstä ohjasivat katseluetäisyys, sisällön tarkkuusvaatimukset ja lähes 2K:n natiiviresoluution tarve teräväpiirtomainonnalle. Näillä etäisyyksillä P1.2 tarjoaa näkyvästi terävämmän tekstin renderöinnin ja hienommat kuvan yksityiskohdat kuin P1.5, riippumatta siitä, mitä resoluution aritmetiikka sanoo.
Näytön koko määrittää kankaan. Pikselitiheys määrittää pikselimäärän. Signaalilähde määrittää, kuinka paljon pikselimäärästä käytetään. Kohdista kaikki kolme ennen määrittämistä.
Ympäristön valo, kirkkaus ja kun pikselitiheys on vuorovaikutuksessa ympäristön kanssa
Pikselitiheys saa suurimman osan huomiosta teknisissä keskusteluissa. Ympäröivä valo saa harvoin huomiota. Tämä on päinvastoin merkittävässä osassa todellisia asennuksia.
Käytännön todellisuus on seuraava: P1.5 COB -näyttö hyvin kontrolloidussa huoneessa 200 luksin ympäristön valossa tuottaa terävämmän kuvanlaadun kuin P1.2 SMD -näyttö päivänvalossa valaistussa aulassa 800 luksin valossa. Pikselitiheyden ero on todellinen – ympäristön ero on suurempi.
Miksi kapselointiteknologialla on tässä merkitystä
COB- ja MIP-kapselointi peittävät koko moduulin pinnan jatkuvalla hartsi- tai epoksikerroksella, mikä poistaa SMD-rakenteelle tyypilliset pikselien väliset näkyvät raot. Nämä raot heijastavat ympäröivää valoa suoraan takaisin katsojaan, mikä vähentää kontrastia ja haalistuu. Voimakkaassa ympäristön valossa SMD-näytöt tarvitsevat huomattavasti suuremman kirkkaustehon kompensoimiseksi – mikä nopeuttaa LEDien heikkenemistä ja lisää virrankulutusta.
COB-näyttöjen musta hartsipinta absorboi ympäröivää valoa heijastamisen sijaan. Tästä syystä COB-paneelien kontrastisuhde ympäristön valossa on tyypillisesti 8 000:1–12 000:1, kun taas vastaavien SMD-paneelien kontrastisuhde samassa ympäristössä on 3 000:1–5 000:1. Tämä ero on havaittavissa normaaleilla katseluetäisyyksillä.
Kirkkausvaatimukset ympäristön mukaan
Ympäröivän valon määrä lukseina. Näytön kirkkaus niteinä (cd/m²).
| ympäristö | Ympäröivä valo (luksi) | Suositeltu kirkkaus | Yhteensopiva äänenkorkeuden alue |
|---|---|---|---|
| Lähetys / VP-studio | 800-1200 | 800-1200 nittiä | P0.9–P1.5 COB/MIP |
| Ohjaushuone | 300-500 | 400-600 nittiä | P1.2 - P1.5 |
| Kokoushuone (valvottu) | 200-400 | 300-500 nittiä | P1.2 - P2.0 |
| Yritysaula (päivänvalossa) | 500-1000 | 600-1000 nittiä | P1.5 - P2.5 |
| Myymälätila (sekoitettu) | 600-1200 | 800-1500 nittiä | P1.8 - P2.5 |
| Koulutushuone | 300-500 | 300-500 nittiä | P1.5 - P2.5 |
LED-näytöt toimivat tyypillisesti päivittäisessä käytössä 30–50 %:n maksimikirkkaudella paneelin käyttöiän pidentämiseksi. Varmista, että näytön nimelliskirkkaus 50 %:n teholla täyttää edelleen ympäristövaatimukset – ei pelkästään huippuvaatimusten mukaiset vaatimukset.
Kanadalaisessa projektissamme – 65 m²:n Brick-sarjan P1.5, kattoon asennettuna – asiakas tarvitsi immersiivistä 4K-sisältöä, jossa katsojat katsovat ylöspäin lähietäisyydeltä. Katon korkeus sijoitti näytön P1.5:n mukavalle katselualueelle (3.0–4.5 m). 65 m²:n P1.5 tarjoaa natiiviresoluution, joka on selvästi 4K-luokkaa parempi, joten P1.2 on tarpeeton sekä resoluution että kustannusten kannalta.
Yleisesti kattoasennuksissa: P1.5 on käytännöllinen hienosäätöraja useimmille tiloille. Poikkeuksena ovat matalakattoiset immersiiviset ympäristöt, joissa katsoja on tarkoituksella lähellä pintaa.
Todellinen kustannusero P1.2:n, P1.5:n, P2.0:n ja P2.5:n välillä
Pikselitiheys vaikuttaa kustannuksiin kahdella tavalla: kaapin alkuhintaan ja pitkän aikavälin ylläpitokustannuksiin. Molemmat skaalautuvat pikselitiheyden mukaan. Kumpikaan suhde ei ole lineaarinen.
Miksi hienompi sävelkorkeus maksaa enemmän
Pienempi pikselitiheys tarkoittaa enemmän LEDejä neliömetriä kohden. P1.2-paneelissa on noin 69 444 pikseliä/m², kun P1.5:ssä on 44 444 ja P2.0:ssa 25 000 pikseliä. LEDien määrä on kasvanut 56 % P1.5:stä P1.2:een ja 178 % P2.0:sta P1.2:een. Useammat LEDit tarkoittavat korkeampia komponenttikustannuksia, tiukempaa valmistustoleranssia, alhaisempia saantolukuja ja monimutkaisempaa ohjainpiiristöä – kaikki tämä heijastuu kaapin hintaan.
Suhteellinen kustannusindeksi (P2.0 = 1.0)
| Pixel Pitch | Pikselitiheys (pikseliä/m²) | Suhteellinen kaappikustannus | Suhteelliset ylläpitokustannukset |
|---|---|---|---|
| P0.9 | 123,457 | 3.5× – 4.5× | Korkea |
| P1.2 | 69,444 | 2.0× – 2.5× | Medium-High |
| P1.5 | 44,444 | 1.4× – 1.7× | Keskikova |
| P1.8 | 30,864 | 1.2× – 1.4× | Keskimatalan |
| P2.0 | 25,000 | 1.0× (lähtötaso) | Matala |
| P2.5 | 16,000 | 0.75× – 0.85× | Matala |
Suhteelliset indeksit budjettisuunnitteluun. Todellinen hinnoittelu vaihtelee kapselointityypin, kaapin rakenteen ja tilausmäärän mukaan.
Päivityksen kustannuskysymys
Yleinen asiakaskysymys: ”Paljonko enemmän P1.5:stä P1.2:een siirtyminen maksaa?” Tyypillisessä 20 m²:n asennuksessa päivittäminen P1.5:stä P1.2:een tarkoittaa noin 30–50 % enemmän pelkästään kaappikustannuksissa ennen rakenteellisten tukirakenteiden tai ohjainvaatimusten muutoksia. 65 m²:n asennuksessa – Kanadan kattoprojektissamme – tästä erosta tulee merkittävä budjettikohta. Tässä projektissa P1.5 ei valittu kompromissina, vaan suunnittelupäätöksenä: natiiviresoluutio tuossa mittakaavassa ylitti jo 4K, ja katselugeometria vahvisti oikean pikselitiheyden.
Ylläpitokustannusvaa'at pikselimäärällä
Jokainen LED on mahdollinen vikaantumispiste. P1.2-paneelissa on 56 % enemmän vikaantumispisteitä neliömetriä kohden kuin P1.5-paneelissa. Kiinteissä asennuksissa, joissa huolto on edestä, tämä on hallittavissa. Kattoon asennetuissa tai vain takaa käytettävissä asennuksissa jokainen huoltotapahtuma aiheuttaa korkeammat työvoimakustannukset – mikä tarkoittaa, että pitkän aikavälin kokonaiskustannusten ero P1.2- ja P1.5-paneelien välillä on suurempi kuin kaapin hintaero antaa ymmärtää.
P2.0 ja P2.5 budjettiherkillä markkinoilla
P2.0- ja P2.5-LED-näytöillä on selkeä asema, joka usein jää huomaamatta tarkkoja keskusteluja käydessä. Kaakkois-Aasian, Lähi-idän, Afrikan ja Latinalaisen Amerikan markkinoilla – joilla työvoimakustannukset ovat alhaisemmat ja projektibudjetit rajallisemmat – P2.0- ja P2.5-SMD-moduulit yhdistettynä kehyksettömiin, hitsauksettomiin kiinnitysrakenteisiin edustavat hallitsevaa asennusmenetelmää kiinteille sisänäyttöille. Tämä ei ole kompromissi. Se on oikein suunniteltu ratkaisu ympäristöihin, joissa katseluetäisyydet ylittävät 6 metriä, sisältövaatimukset ovat teksti ja tavallinen video ja pitkän aikavälin huollettavuudesta vastaa paikallinen työvoima.
Taloutta ohjaa valmistusmäärä. P2.0- ja P2.5-SMD-moduuleja tuotetaan mittakaavassa Kiinan omille suurille kotimarkkinoille – kirkoille, kouluille, valtion rakennuksille ja yhteisökeskuksille. Tämä tuotantomäärä pitää moduulien hinnat alhaisina ja toimitusketjut luotettavina.
Jos katseluetäisyys tukee mukavasti P1.5-tasoa, päivittäminen P1.2-tasolle tarjoaa pienempiä visuaalisia tuottoja samalla, kun se lisää sekä alkuinvestointeja että pitkän aikavälin ylläpitokustannuksia. Päivitä P1.2-tasolle, kun geometria sitä vaatii – ei oletusarvoisena premium-vaihtoehtona. Ja jos katseluetäisyys, sisällön tyyppi ja budjetti viittaavat kaikki P2.0- tai P2.5-tasolle, määritä ne vastaavasti käsittelemättä sitä alennuksena.
Pikselitiheyden sovittaminen sovellukseen: 12 skenaariota
Taulukon lukeminen: aloita katseluetäisyydestä. Jos tyypillinen yleisön sijainti on tietyn sävelkorkeuden suositellun alueen sisällä, kyseinen sävelkorkeus on teknisesti kelvollinen. Tarkista ympäristön valaistus – jos ympäristö on erittäin valoisa, siirry kohti COB:ta tai MIP:iä sävelkorkeudesta riippumatta. Harkitse sitten budjettiherkkyyttä: jos kaksi sävelkorkeusvaihtoehtoa ovat molemmat teknisesti kelvollisia, karkeampi sävelkorkeus on oikea tekninen valinta, ellei tietty sisältö tai asiakkaan vaatimukset oikeuta hienompaa vaihtoehtoa.
| Hakemus | Tyypillinen katseluetäisyys | Tunnelmavalo | Suositeltu sävelkorkeus | Min. näyttö 2K-tarkkuudelle | Huomautuksia |
|---|---|---|---|---|---|
| VP / XR-studio | 1.5m - 3m | 800-1200 luksia | P0.9–P1.2 COB | 1.8m × 1.0m | Päivitys ≥7680 Hz kamerakuvauksessa |
| Lähetysstudio | 2m - 4m | 600-1000 luksia | P1.2–P1.5 COB | 2.4m × 1.35m | Väritarkkuus on kriittinen; vain COB/MIP |
| Ohjaushuone | 2m - 4m | 300-500 luksia | P1.2 - P1.5 | 2.4m × 1.35m | 24/7 käyttö; mieluiten etupäästä |
| Kokoushuone / johtoryhmä | 2.5m - 4m | 200-400 luksia | P1.2 - P1.5 | 2.4m × 1.35m | Usein LCD-videoseinien korvaaminen |
| Kokoustila | 3m - 5m | 200-400 luksia | P1.5 - P1.8 | 3.0m × 1.69m | P1.5 riittää useimmille yritysten AV:lle |
| Koulutushuone | 3m - 6m | 300-500 luksia | P1.5 - P2.0 | 3.0m × 1.69m | Suuri yleisö, vaihtelevat istumavälit |
| Vähittäiskaupan esittelytila | 2m - 5m | 600-1200 luksia | P1.8 - P2.5 | - | Kirkkaus etusijalla pikselitiheyteen nähden |
| Yritysten aula | 4m - 8m | 500-1000 luksia | P2.0 - P2.5 | - | Voimakas ympäristön valo; COB-etu on merkittävä |
| auditorio | 6m - 15m | 100-300 luksia | P2.0 - P2.5 | 4.0m × 2.25m | Etäisyysajojen valinnan tarkastelu |
| Palvontatalo | 8m - 20m | 200-500 luksia | P2.0 - P2.5 | - | Teksti ja video; SMD-yhteensopiva; yleinen seinämoduuli |
| Kattoasennus | Kattokorkeudesta riippuva | Valvottu | P1.5 - P2.0 | - | Huoltomahdollisuus on ensisijainen rajoitus |
| Tapahtuma-/kiertoajeluvuokraus | 4m - 12m | Muuttuja | P2.0 - P3.9 | - | Painon ja asennusnopeuden prioriteetti |
Kun jotkut katsojat ovat 2 metrin ja toiset 6 metrin päässä samassa huoneessa: suunnittele lähimpänä olevalle katsojalle – he näkevät pikselirakenteen ensin. P1.5-tuumainen seinä, joka toimii 2.5 metrin etäisyydellä olevalle eturivin katsojalle, toimii aina 6 metrin etäisyydellä olevalle takarivin katsojalle. Päinvastoin ei ole totta.
Neljä projektia, neljä päätöstä
Jokainen projekti havainnollistaa erilaista päätöksentekologiikkaa – joskus se perustelee premium-spesifikaatiota, joskus vahvistaa, miksi karkeampi äänenkorkeus oli oikea päätös.


Ammattimainen videotuotantoyritys. Kokonaispinta-ala 33 m², COB Pro P0.9, suorakulmainen asennus. He tiesivät tarkalleen, mitä he vaativat.
- Katseluetäisyys alle 1 m lähimmässä kohdassa
- P0.9 oli teknisesti vähintään sopiva vaihtoehto
- Kulmien mekaanisen rasituksen kestävyyteen vaaditaan COB
- Lopputulos: immersiivinen sisältö, ei näkyvää pikselirakennetta
Kaupalliset mainosnäytöt julkisissa tiloissa, kooltaan 4 × 3 m - 6 × 2 m. Yleisö voi lähestyä ja koskettaa pintaa.
- Lähes 2K-natiiviresoluutio HD-kaupalliselle sisällölle
- Julkisen kosketuksen riski → COB ainoa mahdollinen vaihtoehto
- P1.5 olisi ollut näkyvästi pehmeämpi lähietäisyydellä
- Lopputulos: Kestävä, lähes 2K-resoluutio, monikuvasuhde
Suurikokoinen kattoasennus, mukaansatempaava 4K-kokemus, katsojat katsovat ylöspäin lähietäisyydeltä.
- 65m² P1.5 ylittää natiiviresoluution 4K
- P1.2 olisi lisännyt kustannuksia ilman visuaalista hyötyä
- Oikea budjettipiste säilytetty 4 000 dollarin vaatimuksella
- Lopputulos: 4K oikeaan hintaan – ei kompromisseja
Kaksi lavaa reunustavaa valkokangasta, yhteensä 48 m². Vakiokokoinen SMD, suora seinäasennus ilman kaappeja.
- 12 metrin katseluetäisyys (reilusti yli P2.5-kynnyksen)
- SMD-hyvä 200–400 luksin kirkkoympäristössä
- COB olisi ollut perusteeton kustannus 12 miljoonalla eurolla
- Lopputulos: Selkeää tekstiä ja videota 30 % kaappikustannusta halvemmalla
Lähetä meille huoneen mitat, katseluetäisyys ja käyttötarkoitus. Vahvistamme esityksen ja annamme tarjouksen yhden arkipäivän kuluessa.